Sociálně terapeutická dílna

Poslání

Sociálně terapeutická dílna podporuje dospělé lidi se zdravotním postižením v rozvoji pracovních a sociálních dovedností tak, aby mohli zvýšit své šance při uplatnění na trhu práce a zařadit se do běžného života. Zaměřujeme se na individuální přístup, kterým motivujeme, podporujeme a rozvíjíme jejich samostatnost.

Komu je služba určena?

Dospělým lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením ve věku od 18 do 64 let.

Kde službu najdete?

STD  sídlí v centru Soběslavi v Bezděkově ulici a v Táboře na Sídlišti nad Lužnicí ve Světlogorské ulici (budova bývalé 8. ZŠ).

Co služba nabízí?

Sociálně terapeutická dílna (dále jen STD) nabízí lidem s mentálním a kombinovaným postižením možnost rozvíjet své manuální i sociální dovednosti. STD je pro mnohé naše klienty mezistupněm mezi praktickou školou a nástupem do zaměstnání, protože jim nabízí možnost ověřit si, zda jsou schopni zvládnout nároky zaměstnavatele na chráněném či otevřeném trhu práce či zda se budou lépe cítit v prostředí sociálních služeb.

Praktický výcvik je zaměřen na práci se dřevem, textilem či keramikou, ale i na práci na zahradě, třídění odpadů, balení a expedici výrobků či práci s počítačem. Zaměřujeme se na repasování starých věcí, kterým dáváme nový život (drobný nábytek, vlna, látky atd.). Rukodělné výrobky STD lze zakoupit v našich Obchodech dobré vůle nebo na různých trzích, kde je prodávají klienti s dopomocí asistentů.

S velkým úspěchem společně s klienty pořádáme workshopové dílničky pro veřejnost (především pro děti). Klienti nejprve s dopomocí asistentů v dílně nachystají polotovary k tvoření na workshopu – např. stará dřevěná ramínka obrousí a natřou základovou barvou, z darovaných látek našijí pytlíčky na naplňování usušenou levandulí z naší zahrádky, stará trika rozstřihají na špagáty, ze kterých se pletou náramky atd. Následně si připraví pokladnu, spočítají peníze a vytisknou tabulku, kam zaznamenáváme počty obsloužených zákazníků. V den konání workshopu pomáhají s nachystáním místa a všech potřeb. Následně spolu s asistenty dílničku realizují – komunikují s dětmi i s rodiči, pomáhají dětem s výrobou, mají na starosti peníze. Tyto dílničky pořádáme v rámci akcí pro veřejnost pořádaných Rolničkou, ale zvou si nás také i jiní pořadatelé – např. Barokní dvůr Borotín, Město Soběslav a Město Tábor, knihovny, mateřské školy atd.

Zaměřujeme se také na úklidové práce (nácvik v dílně i v ostatních prostorech, úklid parkovacího domu v Táboře) a na pomocné práce v našich kuchyních a výdejnách. Máme velkou úspěšnost v zaměstnávání našich klientů na těchto pozicích.

Chodíme na pracovní exkurze do firem, které mají potenciál zaměstnat osobu s mentálním nebo kombinovaným postižením, a zde prakticky zjišťujeme, zda je to reálné (oboustranně se zaměstnavatelem).

Program STD se zaměřuje i na dodržování pravidel chování v pracovním kolektivu, zásady bezpečnosti práce a rozvíjení odpovědnosti za odvedenou práci.

Služba STD je registrovaná sociální služba a je poskytována bez úplaty

Provozní doba:

po - pá 7:30 - 15:30 a mimořádně o víkendech v rámci akcí zaměřených na rozvoj pracovních dovedností

Služba STD je registrovaná sociální služba a je poskytována bez úplaty.

Certifikát diakonické extraligy:
cerifikat STD

 

Dokumenty ke stažení:

Chcete vědět více?

Pro bližší informace, žádost o službu či uzavření smlouvy kontaktujte:
 
Mgr. Štěpánka Pavlíčková - vedoucí STD Soběslav
tel: 734 265 166, e-mail: %mqjGKhg7gvm1Z29g
 
Mgr. Diana Šturcová - vedoucí STD Tábor
tel: 731 194 761, e-mail: std@rolnicka.cz 

 

Sociálně terapeutická dílna je finacována z projektu Podpora sociálních služeb v Jihočeském kraji VI, který je spolufinancován Evropskou unií. 

OPZ_barevne