8. letní evropské hry handicapované mládeže EMIL OPEN

26. června 2019

Od středy 12. června 2019 do soboty 15. června 2019 se naši žáci a klienti zúčastnili 8. letních evropských her handicapované mládeže EMIL OPEN, které se každoročně konají v Brně. Této akce jsme se zúčastnili již potřetí.

Jmenovitě se her zúčastnili Šárka Michalová, Jana Mašková, Martina Vacková a Luboš Soběslav – žáci Praktické školy ROLNIČKY ze Soběslavi, Jarka Peterková a Tomáš Martiška z Chráněného bydlení ROLNIČKY ze Soběslavi a Jana Janoutová s Pavlou Jelínkovou - žáci Praktické školy ROLNIČKY z Tábora. Jako doprovod byli vysláni Dáša Zvoníčková, Jana Rolínková, Pavel Mádr a dobrovolnice Iva Holcová.

8. letní evropské hry handicapované mládeže EMIL OPEN
26. června 2019 - 8. letní evropské hry handicapované mládeže EMIL OPEN

Ve středu jsme se brzy ráno z domovů sjeli na vlakové nádraží Veselí nad Lužnicí, kde jsme nasedli na rychlík směr Brno. Všichni měli jenom malé batohy se svačinou, protože velké cestovní tašky s oblečením se vezly s Pavlem osobním autem. Moc se nám tato varianta osvědčila, všichni tak mohli ve vlaku cestovat pohodlněji. Cesta vlakem uběhla, zvládli jsme i výluku autobusem. Ještě že jsme nemuseli táhnout do autobusu ty velké tašky v rámci výluky.

Letos jsme měli ubytování na koleji Pod Palackým vrchem. Ubytování bylo nádherné, dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Ale ty karty místo klíčů. Do pokoje Jáji s Martinkou jsme se nemohli 10 minut dostat.

Stravování bylo hned naproti v malé, ale krásné vysokoškolské menze. Snídaně a večeře nám připravili chutné, obědy byly řešeny bagetou s ovocem na sportovištích.

ALE MY JSME JELI DO BRNA HLAVNĚ SPORTOVAT!

Soutěžili jsme v BOCCE, což je venkovní hra velmi podobná naší oblíbené BOCCII. Hřiště na BOCCE má ohraničení z dřevěných hranolů a házejí se velké dřevěné koule k malé kuličce, která se nazývá „palina“. Princip hry je umístit barvu našich velkých koulí co nejblíže k palině.

Byli jsme rozlosováni do skupin a souboje mohly začít. Dařilo se nám střídavě, všechny týmy si vybraly i slabší chvilku, ale všichni hráli se zápalem a nadšením. Jedinou stinnou stránkou bylo to, že se hrálo na rozpáleném fotbalovém stadionu bez možnosti jakéhokoliv stínu. Takže jsme nemohli podcenit namazání proti sluníčku, nošení kšiltovek a stálého příjmu tekutin. Kšiltovky máme všichni stejné, protože jsme si je nakoupili z peněz od strojírenské firmy BANES, spol. s.r.o. ze Soběslavi, která je naším sponzorem.

Na krásném 2.místě se ve své skupině umístili Šárka s Lubošem, na 5. místě se umístili Janička s Pavlínkou i Jája s Martinou a na 6. místě Jarka s Tomášem. V kategorii MIXED se na 5. místě umístilo družstvo Jarky, Tomáše a Dáši.

Kromě sportovních zážitků jsme v Brně prožili i zážitky z výletů do města i mimo město.

Ty nejkrásnější byly:

  • Slavnostní zahájení, kde jako na olympiádě výpravy nastupovaly za svou státní vlajkou
  • Noční sledování ohňostroje z Palackého vrchu
  • Okruh parníkem na Brněnské přehradě
  • Společné posezení naší výpravy na zmrzlinovém poháru v italské restauraci Jadran
  • Prohlídka historického centra Brna
  • Návštěva (a ochutnávka) v pivovaru Starobrno
  • Komentovaná prohlídka hradu Veveří
  • Slavnostní ukončení her s diskotékou

Všechno jednou končí, takže i my se museli rozloučit s Brnem. Zpáteční cestu jsme i v úmorném vedru zvládli. I zpátky nám velké tašky vezl Pavel autem.

Chtěli bychom moc poděkovat organizátorům EMIL OPEN za vše, co pro nás udělali a firmě BANES spol.s.r.o. ze Soběslavi za to, že se můžeme za jejich finanční podpory takovýchto her důstojně účastnit.

VŠICHNI JSME SI TO MOC UŽILI a těšíme se do Brna na příští ročník EMIL OPEN!