Z Emil Open jsme přivezli 4 medaile

11. června 2018

Od 6. do 9. června probíhaly v Brně Evropské hry handicapované mládeže Emil Open a již podruhé na nich Diakonie Rolnička měla své reprezentanty – osm hráčů integrované Boccii pod vedením trenérů Dagmar Zvoníčková, Pavla Mádra a Dagmar Fišerové.

Skvěle jsme si vše užili, vyzkoušeli, prožili. Zapojili jsme se do sportovního klání v BOCCE pro mentálně handicapované. Tato hra je podobná integrované Boccie, kterou již 10 let v Rolničce hrajeme, z toho 5 let hrajeme 1. ligu iBoccii v Českých Budějovicích. Liší se velikostí hracích míčků a drobnými odchylkami v pravidlech. Hráče tato venkovní verze bocci baví, koule jinak reagují, hra je živější. V tomto ročníku jsme byli již zkušenými protihráči i účastníky her. Věděli jsme, co nás čeká, na co se máme připravit a co chtít. Samozřejmě jsme se společně všemi účastnili hlavního programu, ale ve zbývajícím čase jsme si sami vybírali z doprovodného programu, který byl v tomto obzvláště bohatý.

Pravidelně Hry začínají slavnostním zahájením, v letošním roce se průvod sportovců ze 16 zemí světa konal na stadionu VUT v Brně Pod Palackého vrchem a měl důstojnou atmosféru podobnou olympijským hrám - průvod sportovců, vlajky, sliby rozhodčích, sportovců i doprovodu. Sportovcům popřáli mnoho úspěchů paralympionici Arnošt Petráček a Jiří Ježek. Následoval kulturní program, křest knihy i diskotéka. Po skončení jsme se do 19 hodiny přesunuli na výstaviště Brno, kde jsme se navštívili pavilon s obrazy Alfonse Muchy. Děti plátna z cyklu Slovanská epopej i plakáty velmi zaujaly.

Emil Open 2018
11. června 2018 - Z Emil Open jsme přivezli 4 medaile

Ve sportovní areálu VUT bočisté společně s atlety strávili dva sportovní dny. Naše družstva hrála na dvou hřištích, tak se stalo, že jsme museli mezi sebou soupeřit.  Hráči se nešetřili. Velký podíl na vítězství měla psychika, kdo vydržel - vyhrál. Našimi hlavními soupeři na obou polích byli sportovci ze sportovního klubu Sluníčko z Tanvaldu. Jejich hlavní trenérka věřila v obhájení vítězství. Nedali jsme se. Janě Maškové a Adéle Píchové se zpočátku moc nevedlo, ale poslední zápas se  vzchopily a na svém hřišti vyhrály celý turnaj. Druhé místo obsadila  Jaroslava Peterková a Šárka Michalová, třetí místo obsadila dvojice David Šinkora a Jana Janoutová. Luboš Soběslav a Richard Kolář na druhém hřišti hráli při rozhodujících zápasech excelentně a i oni brali na svém hřišti zlato. Celkově jsme získali dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Letos jsme tedy domů nepřivezli žádnou bramborovou medaili.

Vítězství jsme oslavili zase sportem. Na brněnském výstavišti jsme v areálu navštívili pavilon věnovaný sportu. Měli jsme možnost si vyzkoušet i méně obvyklé sporty. Velmi nás zaujala kolová a krasojízda na kole. Zjistili jsme, že naši sportovci jsou šikovní na přehazovanou. Sportování jsme museli přerušit a vrátit se na stadion na slavnostní ukončení. V úvodu se předávaly medaile z kategorie Golf Masters, zajímavé bylo sledovat složení sportovců. Většina byla ze zahraničí, ČR měla jednoho hráče. A většina byli mladí muži, ale vyhrála to jedna jediná žena.

Na slavnostním zakončení samozřejmě nesmělo chybět představení všech pořadatelů a dobrovolníků. Zdárný průběh Her zajišťovali zaměstnanci nadace Emil prezident organizačního výboru Pavel Zbožínek a viceprezidentka Veronika Kuchtová a ostatní pořadatelé se této akci věnovali dobrovolně. Je jim třeba za to poslat velký dík. Celé čtyři dni byli nám plně k dispozici a zajišťovali hladký průběh her a naši spokojenost. Velké poděkování také patří všem partnerům nadace Emil Open, milým zaměstnancům kolejí i menz, řidičům MHD, všem milým a usměvavým lidem, které jsme na svých cestách potkávali. Bylo to moc krásné a všichni se těšíme na 8. ročník Evropských her handicapované mládeže.

 Za sportovní tým napsala D. Zvoníčková