PROJEKT ZDRAVÁ PĚTKA

24. dubna 2023
PROJEKT ZDRAVÁ PĚTKA
24. dubna 2023 - PROJEKT ZDRAVÁ PĚTKA

Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy a dětská zařízení, který je zaměřený na zdravý životní styl především v oblasti zdravé stravy. Lektoři Zdravé 5 seznamují žáky zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Cílem projektu je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu.

Každým rokem je pro děti připravena kulinářská soutěž, do které se mohou přihlásit tříčlenné týmy z celé ČR. Týmy mají za úkol připravit pokrm, který obsahuje nejvíce bílkoviny. Kreativitě a originalitě se meze nekladou. Důležité je také stolování a servírování, kdy týmy mají za úkol poslat fotky, jak slavnostní pokrm naservírovaly, případě zaslat fotku ze společného stolování. Nesmí zapomenout ani na příběh, který se s receptem pojí (proč zvolili tento recept, s kým ho snědli, komu ho věnovali). Porota vybere tři nejlepší do finále. Velké Finále, kde se nejlepší týmy utkají o vítězství 10. ročníku soutěže, proběhne 26. května 2023. Na všechny finalisty čekají hodnotné věcné ceny. Vítězové se mohou těšit na vybavení školní kuchyně – v hodnotě 100 000 Kč, dále na zážitkové pobyty či další materiální ceny.

Letos  vytvořila Rolnička Soběslav jeden tým ve složení Tereza H., Bára P., a Richard K. Žáci   soutěží pod názvem Divoké kočky s kocourem. Rozhodli se upéct cizrnový dort pro hráče  iBOOCCII z Rolničky Soběslav, za jejich dosažené sportovní výsledky v tomto roce ukončení sezóny. Dort byl slavnostně předán ve čtvrtek 20. dubna. Bylo to velmi milé a mlsné setkání. Týmu držíme palce, aby se dostali mezi finalisty. 

Recept: Dortový korpus – 400g vařené cizrny, 180 g banánů, 90 g medu, 40 dkg kakaa, 3 vejce a 1 lžička jedlé sody, vše rozmixujeme a pečeme 35 minut – na 180 stupňů v troubě. Na vychladlý korpus připravíme ušlehanou šlehačku, dva tvarohy, cukr a nastrouhanou citrónovou kůru. Dáme vychladit do lednice. Dobrou chuť!

Za tým Iveta Staňková, vychovatelka

zdrava-petka (6)

zdrava-petka (8)