Rekondiční pobyt Chválkov I.B

8. června 2017

V pondělí 29. 5. jsme se sešli ve škole, naložili jsme zavazadla do auta a odjeli jsme na pobyt do Chválkova u Černovic, na který jsme se už dlouho těšili. Dojeli jsme na hájenku ukrytou na samotě v lesích. Prostředí se nám líbilo, i když ubytování bylo trochu spartánské (nebyl to úplný luxus), ale to jsme ani nečekali. Prohlédli jsme si chalupu, bylo tam vše potřebné k životu – kuchyň, sociální zařízení, pokoje, společenská místnost a další.  Začali jsme vybalovat. Děvčata bydlela společně v jednom pokoji a kluci nahoře v podkroví. Naše první pobytové jídlo – oběd jsme si uvařili sami a jedli jsme venku. Řízek se salátem nám moc chutnal. Po výborném obědě jsme si odpočinuli a v pozdním stále ještě velmi teplém odpoledni jsme vyrazili na procházku do blízké vsi Chválkov. Nazpět jsme šli lesem, cestu jsme chvíli hledali, ale našli. Čas jsme si krátili zábavou. Večer jsme zalehli brzo, protože druhý den nás čekal první výlet.

Rekondiční pobyt Chválkov I.B
8. června 2017 - Rekondiční pobyt Chválkov I.B

a jedem velorexemV úterý ráno nás ani krásná posečená louka, šumící les a ptačí koncert nevylákaly na rozcvičku. Nicméně už slunečné ráno slibovalo nádherný den. Na hrad Kámen jsme dorazili před jedenáctou. Posvačili jsme, prošli jsme se po krásné zahradě s jezírkem a prohlédli si hrad. Viděli jsme krásné interiéry – nábytek, obrazy, šaty, kočárky, zabrnkali jsme si na klavírní křídlo a prohlédli si i podzemí hradu. Prohlídku jsme ukončili v expozici motorek, kde bylo mnoho nádherných strojů, a dokonce jsme se mohli vyfotit ve starém velorexu. Poobědvali jsme v krásné restauraci „U dubu“ v Černovicích a pak jsme v trávě u rybníka trávili odpolední siestu. Nad hlavami nám šuměly břízy, které některé z nás i uspaly. Stále bylo veliké horko a, a tak jsme se vydali do místní vyhlášené cukrárny „Café budík“, kde jsme si pochutnali na mléčných koktejlech a výborných zákuscích. Večer se přihlásila bouřka s deštěm, ale ještě jsme stačili udělat oheň a opéci si špekáčky k večeři. A protože jsme byli unavení, zalehli jsme na palandy a spali sladce až do rána.

před kaplí sv. Máří Magdalény na BradleDruhý den už bylo hezky a my vyrazili na další výlet do Kamenice nad Lipou. Tam jsme si prohlédli jeden z nejkrásnějších lesních hřbitovů v Evropě - Bradlo s gotickou kaplí sv. Máří Magdalény z roku 1348. Na hřbitov nás dovedla křížová cesta, která je zde od roku 1993. Celkem XIV sloupů s výjevy z Ježíšova ukřižování se smaltovými obrázky od malíře Romana Brichcína. Je to krásné tiché místo s mnoha zajímavými hroby. Nebylo možné být v Kamenici a neprohlédnout si zámeckou zahradu s památným chráněným stromem – lípou velkolistou, jejíž stáří odhadují až na 900 let. Zámek Kamenice nad Lipou stojí na místě původního gotického hradu ze 13. století. V současné době je zámek ve správě Uměleckoprůmyslového muzea Praha a nabízí různé expozice a výstavy. V jižním křídle zámku sídlí Městské muzeum Kamenice nad Lipou. Na terase zámku jsme se vyfotili a prohlédli si zahradu a další staré stromy. Poobědvali jsme v restauraci „U nádraží“ pod maketou staré lokomotivy.

turnaj v šipkáchOdpoledne jsme na chalupě hráli karty, a pak jsme vyrazili na louku. Někteří hráli míčové hry, další z nás petang. Moc jsme nasmáli, nejvíce, když naše spolužačka Jája spadla do kopřiv. Také jsme hráli šipky, a byli jsme čím dál lepší. Po výborné večeři jsme se vydali za humna do lesa na stezku odvahy. Měli jsme projít kus lesa za svitu svíček. Z lesa se ozývali strašné zvuky, výkřiky a volání o pomoc. Moc se nám tam nechtělo, tak jsme raději šli ve dvou.  Všichni jsme došli, i když na nás vybafla utěrka a neznámé hlasy nás lákaly dál do hlubokého lesa. Občas k nám dolétla i šiška. Užili jsme si trošku strachu, ale nakonec jsme se všemu zasmáli. Poslední noc se nám spalo dobře, jen ráno se nám nechtělo balit a uklízet. Po poslední snídani v ranním čerstvém vzduchu jsme se do toho pustili. Naposledy jsme se vyfotili u hájenky, nasedli do aut a vyrazili zpátky do školy. Tam nás čekalo zase vybalování a opět oběd – zase řízek, tentokrát s bramborovou kaší. Na pobyt teď už jen vzpomínáme nad fotkami. Počasí bylo nádherné, měli jsme spoustu krásných zážitků, užili jsme si spoustu legrace, odpočinuli si, a proto bychom si ho rádi příští rok zase zopakovali. Už se těšíme!

Zapsala: Mgr. Daniela Vaňková, žáci třídy I. B Praktické školy