Exkurze na Kavčích Horách

4. května 2017

Ve čtvrtek 27. 4. 2017 jsme uskutečnili exkurzi, na kterou jsme se dlouho těšili, a sice do České televize na Kavčích horách. Vyjednal ji pro nás pan František Vaněk, pracovník ČT, který nás po celou dobu také doprovázel. Díky němu jsme mohli nahlédnout i do míst běžně veřejnosti nedostupných. Už cesta se nám líbila. Jeli jsme rychlíkem v pěkném moderním vagónu do Prahy na Hlavní nádraží a odtud městskou veřejnou dopravou – metrem a autobusem. I jízda metrem byla pro některé žáky nevšední zážitek. Když jsme dorazili na Kavčí hory, překvapilo nás, jak jsou rozlehlé, což jsme si později ještě více uvědomili, když jsme si prohlédli model celých Kavčích hor.

 

Exkurze na Kavčích Horách
4. května 2017 - Exkurze na Kavčích Horách

kh2Prohlídka začala v budově zpravodajství, doprovázeli nás pánové Doležal, Bezděk, Pfauser a Vaněk.  Prohlédli jsme si studia, odkud se každý den vysílají televizní zprávy a krátce pohovořili s paní, která překládá pořady do znakové řeči. Poté jsme navštívili několik studií, odkud se vysílají pořady, které často vidíme na televizních obrazovkách např. „Sama doma, Pošta pro tebe, Fokus, Dabing street“, a kde se také natáčí pohádky. Nahlédli jsme do velké dílny, kde se vyrábí kulisy a dekorace potřebné pro vysílání různých pořadů. Zákulisí jejich přípravy a vysílání nás jako laiky překvapilo. Studia jsou různě velká, některá mnohem menší, než jsme očekávali, vybavená obrovským množstvím digitální techniky a světel, která vytváří prostředí, tak jak je známe z televizní obrazovky. Sklad zbraní byl zážitkem zejména pro kluky, tolik druhů replik dýk, mečů, kopí a palných zbraní ještě pohromadě neviděli. Na závěr jsme byli v budově Hasičského záchranného sboru ČT, a tam, kde to bylo bezpečné, jsme si zblízka prohlédli a vyzkoušeli hasičskou techniku. K velké radosti všech jsme mohli stříkat z hasičské hadice a hasit tak neexistující požár. Nakonec jsme zašli do obchůdku s upomínkovými předměty, nakoupili a dostali jsme i malý dárek na památku.

kh3Děkujeme všem pracovníkům České televize, kteří nás doprovázeli i všem, které jsme byť jen letmo potkali. Byli velmi vstřícní a ochotní, přiměřeným způsobem nám vše vysvětlovali, trpělivě odpovídali na naše otázky a měli pro nás pochopení. Všem jsme upřímně poděkovali a věřím, že i na našich tvářích byla vidět radost a spokojenost. Dokonce se nám splnil i malý sen  - potkat některou ze známých osobností. Kolem nás prošla herečka paní Míša Mauerová, kterou známe všichni ze seriálu Ulice a dokonce jsme mluvili i s krásnou mladou herečkou slečnou Terezou Voříškovou, kterou známe z mnoha filmů (Rafťáci, Bobule, Místo v životě aj.). Byla moc milá, popovídali jsme si a dokonce nám věnovala podpis s věnováním.

Všichni, pedagogové i žáci, jsme si odnesli spoustu pěkných zážitků a hezký pocit z výjimečného dne. Přispěla k tomu i dobrá nálada, upřímné nadšení a vzorné chování žáků. Chtěla bych poděkovat i rodičům, kteří exkurzi svým dětem umožnili, vybavili je na cestu vším potřebným, všechny včas přivezli i odvezli. I jejich snaha přispěla k tomu, že se nám podařilo prožít krásný den, poznat mnoho nového a v pořádku se vrátit domů.