Kuře opět pomáhalo v Rolničce

5. ledna 2021

Činnost našeho dobrovolnického centra byla v minulosti již několikrát podpořena z prostředků veřejné sbírky Pomozte dětem, kterou pořádá NROS ve spolupráci s Českou televizí. Nejinak tomu bylo i v letech 2019 - 2020, kdy byl díky podpoře od července 2019 realizován projekt Neobyčejný kamarád. Kvůli probíhající koronavirové epidemii bylo trvání projektu prodlouženo až do konce listopadu 2020.

Kuře opět pomáhalo v Rolničce
5. ledna 2021 - Kuře opět pomáhalo v Rolničce

Projekt byl z prostředků sbírky podpořen částkou 208 862 Kč. Díky tomu mohlo 42 dětí se zdravotním postižením ve věku od 3 do 18 let trávti svůj volný čas tak, jak je to obvyklé pro jejich zdravé vrstevníky. Děti díky pomoci dobrovolníků získaly nové sociální dovednosti, ale i neobyčejné zážitky.

V rámci projektu dobrovolníci pomáhali dětem v několika aktivitách. Docházeli za dětmi s postižením a trávili s nimi volný čas podle jejich přání a možností. Dobrovolníci zůstavali s dětmi v kontaktu i ve chvílích, kdy epidemilogická situace nedovolovala osobní setkáná. Posílali dětem videa, dopisy nebo probíhaly video hovory. Neobyvklá situace nám tak umožnila vyzkoušet si při dobrovolnictví využití moderních technologií.

 

Koronavirová epidemie výrzaně ovlivnila i konání výcviku nových dobrovolníků, které se v roce 2020 poprvé muselo konat on-line. I toto pro nás byla úplně nová zkušenost.

 

Prodloužení realizace projektu kvůli koronoviru nám umožnilo uspořádání dvou týdenních letních táborů - v srpnu 2019 a 2020. Společným pobytem dětí a dobrovolníků navazujeme na jejich pravidelné schůzky. Některé děti se pro své postižení nedostanou na žádný jiný pobyt bez rodičů a tak jsou to pro ně velmi jedinečné chvíle.

 

Šestnáctiletý dobrovolník, který dochází za stejně starým chlapcem s Aspergerovým syndromem, o svých nově nabitých zkušenostech dobrovolníka říká: Když bych měl porovnat, co bylo před rokem, tak pravděpodobně to, jak se mi ozývá a mluví se mnou. Dřív byl hodně stydlivý, musel jsem ho tlačit, aby povídal. Teď poslední dobou sám napíše, strašně toho napovídá, takže naopak ho už musím někdy i zastavit a asi už i tuším, jaké aktivity vymýšlet, dost ho bavilo, když jsme šli na ryby.“

 

Projekt "Neobyčejný kamarád" byl podpořen z prostředků veřejné sbírky NROS a ČT Pomozte dětem.

 

trojlogo2020ctverec+partner

Děkujeme!