Naše Adélka Kubešová opět ve Zlíně na filmovém festivalu

17. června 2022

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Letos se od 26. 5. do 1. 6. 2022 konal již 62. ročník. 

Mezinárodní výtvarná soutěž dětí a mládeže se zrakovým postižením s názvem RADOST TVOŘIT je již 24 let pevnou součástí jeho doprovodného programu. Pro letošní ročník bylo vyhlášeno téma soutěže „SDÍLEJME SI, CO JE V NÁS“.

Naše Adélka (Kubešová) opět ve Zlíně na filmovém festivalu
17. června 2022 - Naše Adélka Kubešová opět ve Zlíně na filmovém festivalu

Do letošní poroty zasedli opět výtvarník a malíř Josef Ruszelák, malířka, kreslířka a sochařka Taťána Havlíčková, dále výtvarnice Jarmila Sítníková, Mgr. Jana Gavendová, ředitelka Dětského domova, Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy Zlín se Speciálně pedagogickým centrem (SPC) a speciální pedagožka Miroslava Urbánková.

Porota vybírala z 10 „nejlepších“ prací z řad jednotlivců, ocenila dva kolektivy a vybrány byli také 4 hlavní ceny v jednotlivých věkových kategoriích. Současně byli vybráni autoři, kterým byly uděleny osobní ceny, které předávají významné osobnosti z politického a kulturního života.

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhlo v pondělí 30. 5. 2022  pod taktovkou zkušených a dětmi milovaných herců a moderátorů – paní Dany Morávkové a Jana Čenského.

Adélka Kubešová, žákyně praktické školy v Soběslavi se letos zúčastnila již po několikáté a opět získala jednu z cen, a to cenu pro jednotlivce za své dílko JÁ A JÁ.

ja

Moc ráda se oblékám jako princezna. Maluju si svůj pohádkový svět a ráda ho sdílím s ostatními. Někdy se uzavírám do sebe a nechci svoje myšlenky ani pocity s ostatními sdílet. Někdy se mi podaří je alespoň namalovat.“

Obrázky vznikly spontánně bez velkého přemýšlení. Adélka nenapodobuje, nehledá náměty, nekopíruje. Zdroj jejích obrázků je jen a jen v ní samotné. Pro naši Áďu je kreslení nezbytnou každodenní potřebou. Vyjadřuje se svými obrázky stejně přirozeně jako řečí. A kdo ji chce poznat, může jejich prostřednictvím nahlédnout do jejího světa.

Příspěvek napsala Mgr. Daniela Vaňková

IMG-20220613-WA0004

IMG-20220613-WA0000

IMG_5555 (2)